ביטוח מטענים

Cargo insurance 

ביטוח באופן כללי וביטוח מטענים ימי בפרט (Maritime Insurance) הם תחומים נרחבים ונושאים חשובים מאוד בפני עצמם הדורשים התייחסות מצד כל גורם העוסק בהעברת ציוד פנים-ארצי ובשילוח בינלאומי.

פוליסת ביטוח ימי אומנם נקראת כך אך היא מכסה ביטוחי סחורות גם באוויר וביבשה. הגדרה טובה לפוליסת ביטוח ימי תהיה "מסמך המכיל את תנאי התחייבות חברת הביטוח לפצות את הצד המבוטח בגין הפסדים ונזקים שנגרמו עקב הסיכונים המופיעים בפוליסה".

הפוליסה מציינת מספר דברים עיקריים:

  • באילו תנאים תקבלו פיצוי מחברת הביטוח (לרוב לא יתקבל פיצוי בכל תנאי)
  • גובה הפיצוי במקרה של נזק מלא/חלקי או אובדן
  • גובה ההשתתפות העצמית לכל מקרה

יש שתי סוגי פוליסות עיקריות כאשר הראשונה היא "פוליסת מסע" (Voyage Policy) – זוהי פוליסה שהונפקה עבור משלוח יחיד ותקופת זמן מוגדרת מראש. אפשר לקרוא לה פוליסה חד-פעמית והיא נמצאת לרוב בשימוש ע"י עסקים שלרוב לא מתעסקים ביבוא/יצוא או לקוחות שיש להם משלוחים חד-פעמיים.

סוג הפוליסה השני נקרא "פוליסה פתוחה". היא נמצאת בשימוש של יבואנים, יצואנים וחברות להם יש לפחות מספר משלוחים בשנה. מטרת הפוליסה היא לספק כיסוי ביטוחי עבור כלל המשלוחים השייכים לחברה מסוימת. היתרון המרכזי בפוליסה מסוג זה הוא שגם אם היצואן שכח בטעות לבטח את המשלוח, הפוליסה עדין תכסה את המטען בצורה אוטומטית כל עוד המטען עמד בכלל התנאים שמגדירה הפוליסה.

כלל אצבע פשוט אומר שאם יש לחברה מסוימת מספר מצומצם של משלוחים שהם גם בעלי שווי נמוך (חשוב מאוד!) של סחורה – עדיף ללכת על פוליסת המסע. בשאר המקרים, פוליסה פתוחה היא ככל הנראה הפתרון הנכון יותר.

דבר חשוב נוסף שיש להבין לגבי ביטוח מטענים הוא שתנאי הפוליסה תמיד מוצמדים לתנאי המכר של העסקה בין המוכר לקונה (Incoterms). כלומר, יש נקודות מוסכמות מראש בהן זיקת הביטוח עוברת בין הצדדים.

פוליסות הביטוח הימי מתחלקות לשלוש רמות שונות כאשר C היא הבסיסית ביותר וA היא המלאה ביותר. אליהם בדר"כ מתווספים סעיפים לכיסויי שביתות ונזקי מלחמה.

”INSTITUTE CARGO CLAUSES “A
”INSTITUTE CARGO CLAUSES “B
”INSTITUTE CARGO CLAUSES “C

ביטוח מטענים בשוק הבינלאומי הוא הכרחי ואנחנו כאן בPDC ללוות, להדריך ובמידת הצורך לנהל את ביטוחי הסחורות עבורכם ובשבילכם.

מעבר לכך אנו מציעים גם שירותי בדיקת תהליכים ובניית נהלים נכונים בחברה על מנת לצמצם את כמות המשלוחים שניזוקים ו/או נאבדים וכאשר מקרים כאלו כבר כן קורים (הכל אפשרי בתחום הזה) כדאי שיהיה לצידכם מישהו שדואג שתקבלו את מה שמגיע לכם.

 

PDC – את הדאגה תשאירו לנו.

מה מייחד אותנו?

בקש הצעת מחיר

-----------------------------------------------------------
נגישות